Програм рада ученичког парламента

Законом су задржана решења која се односе на ученички парламент, с тим што су проширена овлашћења ученичког парламента када су у питању: мере безбедности ученика, начин уређивања школског простора, избор уџбеника, слободне и ваннаставне активности;активно учешће у процесу планирања развоја школе и у самовредновању школе и предлагање чланова стручног актива за развојно планирање из реда ученика.

Ново законско решење је и да парламент бира 2 представника ученика који учествују у раду школског одбора, без права одлучивања.
Ученички парламент има за циљ унапређење положаја ученика кроз заштиту њихових интереса, решавање ученичких проблема, развијање ученичких способности, помоћ при решавању материјалних и социјалних проблема, као и остваривање и одржавање веза и односа са другим школама, надлежним органима и институцијама, као и са директором и наставним кадром школе.
Ученички парламент у школи представља облик васпитно-образовног и друштвеног деловања којим се омогућује ученику да открије, задовољи и даље развија интересовања и склоности за одређене области живота, рада и стваралаштва.

ПРОГРАМ РАДА:

1.    давање мишљења и предлога стручним органима, школском одбору, савету родитеља и директору о : правилима понашања у школи, мерама безбедности ученика,годишњем плану рада, школском развојном плану, школском програму, начину уређивања школског простора, избору уџбеника, слободним и ваннаставним активностима, учешћу на спортским и другим такмичењима и организацији свих манифестација ученика у школи и ван ње и другим питањима од значаја за њихово образовање;
2.    разматрање односа и сарадње ученика и наставника, и стручног сарадника и атмосфере у школи;
3.    обавештавање ученика о питањима од посебног значаја за њихово школовање и о активностима ученичког парламента;
4.    активно учешће у процесу планирања развоја школе и у самовредновању школе;
5.    предлагање чланова стручног актива за развојно планирање из реда ученика.

Време реализације: током године Парламент има 5-6 састанака, слично динамици састајања других органа у школи – почетак школске године, тромесечја… Парламент заседа и у складу са тренутним потребама ученика.
За организацију и реализацију овог програма задужени су ученици седмог и осмог разреда.
Парламент чине по 2 представника сваког одељења у школи.
Чланове парламента бирају ученици одељењске заједнице сваке школске године. Чланови парламента бирају председника.
Парламент бира 2 представника ученика који учествују у раду школског одбора.
Чланови ученичког парламента су:

ВИИ-1
1.    Немања Бирчанин
2.    Маријана Јанковић

ВИИ-2
1.    Никола Илић
2.    Сава Исидоровић

ВИИИ-1
1.    Невена Теодосић
2.    Стефан Петровић

ВИИИ-2
Марија Митровић